UUS LEHTLÕIKUSPINK TÕSTIS TOOTMISE KIIRUST JA KVALITEETI
2024. aasta lõpus tehtud tipptasemel uuendus andis tootmisele hoogu, suurendades kiirust, täpsust ja efektiivsust ning viies selle uuele tasemele.
Detsembris 2024 jõudis paberivabrikusse uus lehtlõikuspink, mis projekteeriti vastavalt paberivabriku vajadustele ja toodeti Türgis. Järeltootmisüksusesse lisandunud masin tõstab sealsete tootmisprotsesside tõhusust, suurendades nii töökiirust kui ka lõpptoodangu täpsust. Varasem lehtlõikuspink ei vastanud enam muutunud tootmisvajadustele ega suutnud neid täielikult täita.
Uued võimalused ja paranenud tööprotsessid
Täna võimaldab kasutusele võetud lehtlõikuspink töödelda sama koguse materjali kuni kolm korda kiiremini. Selle tippkiirus on kuni 300 meetrit minutis, sõltudes suuresti lõigatavast materjalist – mida õhem materjal, seda aeganõudvam protsess. Näiteks 1,5 tonni 80-grammise paberi lõikamine võttis varem terve tööpäeva, kuid nüüd vaid kaks tundi.
Uus masin tõi kaasa mitmeid oodatuid ja tootmist parendavaid lahendusi. Kui varem oli võimalik saada lehti mõõtmetega 1,1 x 1,2 m, siis nüüd on maksimumsuurus 1,6 x 2,0 m. Lehe pikkust saab muuta vaid ühe nupuvajutusega, samas kui varem tuli seda teha manuaalselt ja oli ajanõudlik. Uue masina puhul on ka lehe pikkuse täpsus oluliselt paranenud – varem oli kõrvalekalle ± 10 mm, kuid nüüd on see vaid ± 0,025 mm. Lisaks, saab vajadusel lehte kitsamaks lõigata või pooleks jagada, mis tähendab, et masinast väljub kas üks lai või kaks kitsamat lehte.
Tehnoloogiline edasiminek
Masinal on ka servade maha lõikamise võimalus, mistõttu pole vaja lehti enam eraldi giljotineerida. Lõikmed liiguvad otse masinast läbi torude jäägikasti, mis muudab tootmise puhtamaks ja efektiivsemaks. Lisaks silub uus masin lehed sirgeks, mis vähendab kaardumise probleemi. See on eriti oluline tööstustes, kus robotid tõstavad lehti – sirged lehed parandavad haarduvust ja töökindlust.
Automatiseerimine ja tootlikkuse kasv
Uuel lehtlõikuspingil on automaatne pidurisüsteem, mis välistab vajaduse seda käsitsi seadistada. Materjali arvestust saab aga pidada nii lehtede arvu kui ka kaalu järgi ning koguse mõõtmine on automatiseeritud, lihtsustades tootmise ajal asendatava praagi tagasiarvestust.
Tänu uuele masinale oleme suutnud teha mitmeid tootmisalaseid edusamme. Üheks kõige ilmekamaks näiteks saab tuua 12,5-tonnise tellimuse, mille täitmine kestis varem 2,5 tööpäeva, mil tuli toota 25 alust lõigatud lehti. Nüüd tehakse sama töö kõigest 6,5 tunniga.
Uue lehtlõikuspingi kasutuselevõtt on märkimisväärne edasiminek, mis tõstab tootmise efektiivsust, kiirust ja kvaliteeti, aidates meil olla konkurentsivõimeline ja paindlik.
ETTEVÕTJA DIGITALISEERIMISE TEEKAARDI TOETUS
Ajavahemikul 29.08.2024 - 31.01.2025 viib Aktsiaselts Räpina Paberivabrik ellu digitaliseerimise teekaardi projekti nr 2021-2027.1.02.24-0181, mille raames analüüsitakse koos digitaliseerimise ekspertidega ettevõtte tarneahelat, ärimudelit, äriprotsesse, kaardistatakse kitsaskohad kõigis ettevõtte protsessides ning selgitatakse välja optimaalsed automatiseerimist ning digitaliseerimist võimaldavad lahenduskäigud.
Projekti on rahastanud Euroopa Liit 9 817,50 € suuruse kaasrahastusega.

AJALOOLINE PABERIVESKI HOONE SAAB TÄIELIKULT RESTAUREERITUD
Pargi tänava ääres, punastest tellistest ehitatud hoone osa, kus aastal 1734 alustas tööd paberiveski, on aegade jooksul läbinud mitmeid ümberehitusi.

Restaureeritav hoone on riiklikult kaitstud kultuurimälestis ja Euroopa üks ainulaadsemaid tööstusarhitektuuri näiteid. Paberiveski unikaalsuse tõttu oli planeeritavad tööd vajalik kooskõlastada Muinsuskaitseametiga.
Endine paberiveski hoone osa saab kaetud käsitsi valtsitud katusega. Hoone seinad ja aknaavad said taastatud vanade plaanide järgi. 1730ndatel tootis kohalik tellisevabrik, mis asus kunagi tänase Raudmehe pargi kohal, paberiveski ehituse tarbeks tellised. Et vana hoonet restaureerida, oli vaja suures koguses terveid kive, mis vastaksid tellisevabrikus toodetud kivide mõõtudele. Nii ongi parandustööde käigus kasutatud kivid pärit ka näiteks Lepassaare vanast raudteejaamast, Võrumaalt.
Hüdroelektrijaam, mis asub vanas paberiveski osas ning toodab paberivabrikule hüdroenergiat, sai restaureeritud 2023 aastal. Käesoleval suvel paigaldati uus jõepiire ning betoneeriti hüdroelektrijaama esine plats.
Paberiveski restaureerimistööd lõppevad hiljemalt novembris.
UUS MASIN PABERITOOTMISE ÜKSUSES
Räpina paberivabrik on uuendamas järgmist aeganõudvat tootmisprotsessi, lisades oma masinaparki tärklisekeedu masina.
Soomes projekteeritud uus tärklisekeedu masin hakkab tööle Tartus väljatöötatud tehnoloogia abil.
Tärklisemassi tegemiseks on masinasse tarvis lisada tärklise pulber, vesi ja kuum aur, mille vajalikud kogused kalkuleerib seade, doseerib vastavalt ning seejärel keedab valmis sobiva massi. Tärklisekeedu masin keedab 1,2-4t tärklisesegu ühes tunnis, mis suunatakse otse paberimasina survekasti.
Täna kasutatava tärklisemassiga võrreldes on see tihedam ning aitab muuta toodetava kartongi tugevamaks ja jäigemaks. Uuenenud kvaliteediga kartong võimaldab toota pakkenurki, mis on veelgi vastupidavamad, sealhulgas niiskusele.
Masina ülespanemist alustati augusti keskel. Septembri keskpaigas saab teha esimesed katsetused ning üle minna vanalt tärklise keetmise protsessilt uuele, automatiseerides tootmisprotsessi, mida täna tehakse manuaalselt, olles aja- ja ressursinõudlik.
Läbides uuenduse, kaasajastame paberitootmise süsteemis tärklise lisamise protsessi.

SÜGISHOOAJA MESSID 2024
Räpina paberivabriku tiim osaleb sügisperioodil kolmel suuremal pakendamisega seotud messil nii Euroopas, Skandinaavias kui ka Ameerikas.
Esimene mess toimub juba 24-26. septembril Nürnburgis, Saksamaal. FACHPACK on Euroopa juhtivamaid pakendimesse, mis keskendub selle tehnoloogia ja protsesside arendamisele, kujundades sektori trende järgnevateks aastateks. Ootame oma koostööpartnereid boksis nr. 657, mis asub hallis nr. 3.

Oktoobris võib meid leida Rootsi messilt, 22-25. oktoobrini toimuvalt Scanpackilt, Göteborgis. Scanpack pöörab tähelepanu pakenditööstuse jätkusuutlikkule tulevikule, kombineerides seda uute digitehnoloogiate ja biomaterjalide nutikate lahendustega olles Põhja-Euroopa mitmekülgseim pakendimess. Meie tiimi asukoht messil on C00:06.
Novembris osaleme külastajatena USA-s toimuval Pack Expo Internationalil. Mess toimub 3-6. novembrini Chicagos, Illinoisi osariigis. Sel aastal toimuv Põhja-Ameerika suurim mess pakub uuendusmeelseid pakendamis- ja töötlemislahendusi mistahes tööstusharus.
EESTI TÕSTUKIJUHTIDE MEISTRIVÕISTLUSED 2024
22-23.05.2024 toimunud Eesti tõstukijuhtide meistrivõistlustel saavutasid paberivabriku töötajad järgmised kohad
1 koht: Kert Preeden
2 koht: Kristjan Kangro
4 koht: Ingar Käär
Parimad tõstukijuhid tulevad seega Räpinast!
Palju õnne ja hoidke taset!

RÄPINA PABERIVABRIK EHITAS UUE TOOTMIS- JA LAOHOONE
Klikka pildil, et lugeda artiklit.
